Možemo da kažemo da javnost u Srbiji nije u velikoj meri upoznata sa Bodo/Glimtom kao klubom. Mnogi su još pri žrebanju priželjkivali upravo norveškog šampiona kao protivnika Crvene zvezde. Međutim, kako vreme prolazi sve je jasnije da Bodo nikako nije “lak zalogaj”.
PLEJ-OF ZA PLASMAN U LIGU ŠAMPIONA: Bodo/Glimt – Crvena zvezda (21.00), kvota na tip 3+ u kladionici Mozzart iznosi 1.70
U pitanju je klub koji već godinama unazad drži monopol u tamošnjem prvenstvu. Ranije je to bio Rozenborg, ali je sada Bode apsolutni vladar, o čemu govore tri titule u poslednje četiri sezone.
POVERENJE I KONTINUITET KAO OSNOVNE STAVKE
Sve je počelo dolaskom trenera Kjetila Knutsena, stručnjaka koji je na klupu Bodo/Glimta seo 2018. godine. Opšte je poznato, mada srpski timovi to još nisu shvatili, da je za dugoročni uspeh i rezultat potrebno vreme, odnosno kontinuitet. Upravo ono što je norveški prvak uradio verujući istom stručnjaku šest uzastopnih godina. Situacija koja je u Superligi nezamisliva…
Pored pomenutih titula i prepoznatljive hrabre, agresivne i brze igre, takav sistem je klubu doneo i druge benefite, a najviše finansijske.
Pri dolasku Knutsena, Bodo je kuburio sa finansijama, nije to bio ozbiljan klub kakav je danas. Sada je drugačije, s obzirom na to da su fenomenalnim izlaznim transferima u poslednjih nekoliko godina sebi dali taj luksuz da ne brinu za budžet.
Naravno, ne pričamo o nekim megalomanskim ciframa, ali Bodo ima mogućnost da bez problema vrati igrača koji se oprobao u inostranstvu, ali se nije izborio za status. Možemo da kažemo da Zvezda o tome može samo da sanja, a glavni razlog jesu finansije. Zamislite kada bi crveno-beli recimo bili u mogućnosti da vrate Marka Grujića, Nemanju Radonjića, Mihaila Ristića ili Darka Lazovića…
IZLAZNI TRANSFERI OBEZBEDILI FINANSIJSKU SIGURNOST
Bodo takvu mogućnost ima, a za to su najzaslužniji izlazni transferi. Ovog leta Bodo je zabeležio najveću prodaju u klupskoj istoriji. Albert Gronbek je prešao u redove francuskog Rena uz obeštećenje od 15.000.000 evra. U prošloj sezoni Marselj je kupio Farisa Mumbanju sa 8.000.000 evra, takođe klub je napustio i Hugo Vetlesen potpisavši za Klub Briž, a Bodo je inkasirao 7.750.000 evra.
Samo od te trojice ostvaren je prihod od preko 30.000.000 evra. Da ne pominjemo da je nekoliko godina ranije u orbitu svetskog fudbala ispaljen Viktor Bonifejs, sada napadač Bajer Leverkuzena, kao i Jens Peter Auge, koji je posle epizode u Milanu i Ajntrahtu ponovo jedan od glavnih igrača Bodo/Glimta.
Takođe, Bodo je veoma pažljiv kada su u pitanju pojačanja. Najskuplje plaćen igrač u istoriji kluba jeste pomenuti Gronbek, koji je doveden iz Arhusa za 4.800.000 evra. Složićemo se, nije baš zanemarljiva cifra, ali je njegovom prodajom ostvarena dobit od 10.200.000 evra. Iste godine u ekipu je vraćen i Patrik Berg, vezista koji je trenutno bez pogovora najbolji i najvažniji igrač tima. Prodat je Lansu za 4.500.000 evra, a vraćen je za pola miliona manje.
ZVEZDIN TIM SKORO DUPLO SKUPLJI
Ipak, kada uporedimo trenutne rostere Zvezde i norveškog šampiona, tim iz srpske prestonice je skuplji i to skoro duplo. Tim Bodo/Glimta se procenjuje na 37.550.000 evra, dok su crveno-beli na 70.600.000 evra.
Ne igra novac, mnogo puta se to kroz fudbal pokazalo. Zvezda ima kvalitet i trebalo bi da izađe kao pobednik iz ovog dvomeča. Ipak, srpski klubovi treba da prouče, a možda nešto i da prepišu od Bodo/Glimta.